Tα Πρωτοδικεία όλης της χώρας, συμπεριλαμβανομένου και των νομών της Κρήτης, ανακήρυξαν επίσημα τις υποψηφιότητες για τις εθνικές εκλογές της 25ης Ιανουαρίου του 2015.

Όπως προκύπτει από τη σχετική απόφαση των δικαστών, την ψήφο των εκλογέων της Κρήτης θα διεκδικήσουν συνολικά 272 υποψήφιοι, οι οποίοι και κατέθεσαν τους φακέλους της υποψηφιότητάς τους, εμπρόθεσμα, δηλαδή μέχρι τα μεσάνυχτα της Παρασκευής.

Ωστόσο, κώλυμα παρουσιάστηκε στην υποψηφιότητα δύο νεαρών γυναικών στο νομό Ηρακλείου, μιας υποψήφιας από το ΠΑΣΟΚ και μίας υποψήφιας από το ΚΙΔΗΣΟ, λόγω του νεαρού της ηλικίας τους, καθώς δεν είχαν συμπληρώσει το 25ο έτος της ηλικίας τους όπως ορίζει ο νόμος (δείτε εδώ).

Οι εκλογές σε… αριθμούς

Συνολικά οι υποψήφιοι βουλευτές της Κρήτης είναι 272, εκ των οποίων: 122 στο νομό Ηρακλείου, 39 στο νομό Λασιθίου, 36 στο νομό Ρεθύμνης και 75 στο νομό Χανίων.

Τα Κόμματα που έχουν υποψηφίους στη Κρήτη είναι 17 στο νομό Ηρακλείου, 14 στο νομό Λασιθίου, 10 στο νομό Ρεθύμνης και 16 στο νομό Χανιών.

Οι υποψήφιοι

ΝΟΜΟΣ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ

Νέα Δημοκρατία: Αλεξανδράκη Ρέα (Ρένα), Αυγενάκης Λευτέρης, Γρηγοράκη Ελένη, Δεικτάκης Γιάννης, Κτιστάκη Ελένη, Λυδάκη Μαρία, Μαράκης Εμμανουήλ, Ματαλλιωτάκης Γιώργος, Μπαμιεδάκης Γιώργος,Πασπάτης Γρηγόρης, Σενετάκης Μάξιμος

ΣΥΡΙΖΑ: Αλεξανδράκη – Νικολούδη Ειρήνη, Ασκορδαλάκης Μιχάλης, Βαρδάκης Σωκράτης, Γιαμαλάκη Νίκη, Διακάκη Μαρία, Ηγουμενίδης Νίκος, Κλάδος Μιχαήλ, Κριτσωτάκης Μιχάλης, Μιχελογιαννάκης Γιάννης, Σφακιανάκη Ιωάννα (Βάννα), Φιλίππης Απόλλων

ΠΑΣΟΚ: Αντωνόπουλος Λάμπρος, Βγόντζας Αντώνης, Καρακατσάνης Μιχάλης, Κεγκέρογλου Βασίλης, Κριθινός Κωνσταντίνος, Μπιτσακάκης Βασίλης, Μποκέας Μενέλαος, Παπαδογιαννάκη Δίκαια, Τσατσαράκης Εμμανουήλ, Χατζάκη – Μηλολιδάκη Ευαγγελία.

ΚΚΕ: Ανδρουλάκη Κρυσταλένια (Λίνα), Γωνιανάκης Ιωάννης, Δανδουλάκης Εμμανουήλ, Καρκαβάτσος Εμμανουήλ, Κοκοσάλη – Σαλούστρου Μαρία, Πατεράκης Νίκος, Σκεπάρνης Γιώργος, Σόφιου Εμμανουέλα, Στεφανάκης Γεώργιος, Συντυχάκκης Εμμανουήλ, Χουστουλάκη – Λουλάκη Αναστασία (Νατάσα).

ΑΝ.ΕΛ.: Βαρσαμιδάκης Εμμανουήλ, Δαμαβολίτης Κωνσταντίνος, Ζερβάκης Εμμανουήλ, Ιεραπετρίτη Καλλιόπη, Μακαρόνας Γρηγόρης, Παπαδοδημητράκης Μιχάλης, Πινακουλάκη Μαριάννα, Ροδανάκη Θεονύμφη, Σκουλάς Νεκτάριος, Στεφανάκη Γεωργία, Χαλκιαδάκης Γιώργος.

Χρυσή Αυγή: Καρεφυλλάκης Σταύρος, Κασσομένου Ελευθερία, Κυριακού Χρυσούλα ,Περράκη Ελένη, Σπανουδάκης Αλέξανδρος, Σπληνάκης Νίκος, Συμεωνάκη Στεφανία, Τσινταράκης Λεωνίδας, Χωραφάκης Ιδομένεας.

Ποτάμι: Αεράκης Γιώργος, Αρβανίτης Χριστόφορος, Δανέλλης Σπύρος, Καραγιώργης Κυριάκος, Κτενιαδάκης Στέλιος, Κυπριωτάκης Ρούσσος, Μαργιωρής Ανδρέας, Παπαδάκη Αικατερίνη, Τζωρτζακάκης Αντώνης, Τιτομιχελάκη Χρυσάνθη, Τοπαλίδου Αναστασία.

ΚΙ.ΔΗ.ΣΟ: Βρυσανάκης Γεώργιος, Ζερβάκης Εμμανουήλ, Ξυλούρης Κωνσταντίνος, Παπαδάκης Γεώργιος, Παπαδάκης Σπύρος, Παρασύρης Φραγκίσκος, Πετράκης Μανώλης, Σταματάκης Γιώργος, Στρατάκης Χρήστος, Χαριτάκης Γιώργος.

Πράσινοι – Δημοκρατική Αριστερά: Καραντεμοίρης Ιωάννης, Κοτσιφάκη Αριστέα, Κουρουνιώτης Χρήστος, Σταματάκης Εμμανουήλ.

ΑΝΤΑΡΣΥΑ: Αντωνίου Αντωνία, Βαλαής Ιωάννης, Βλαχάκης Κωνσταντίνος, Γκούβας Χαράλαμπος, Κριαράκης Γιώργος, Μηλιωνή Δήμητρα, Παπακανάκης Νίκος, Τρούλη Αντιγόνη, Φουκαράκης Μιχάλης, Χαιρέτη Ειρήνη, Χαραλαμπάκη Αγγελική.

ΛΑ.Ο.Σ.: Βαλμά Φωτω, Δράζιος Κώστας, Καγιαλή Φωτεινή, Καρβελάς Νίκος, Λάμπρου Χαράλαμπος, Μαρκατάτος Νίκος, Σάββα Μαρία, Σεραφειμόπουλος Λάμπρος, Στεφανουδάκης Γιάννης.

Ένωση Δημοκρατικής Εθνικής Μεταρρύθμισης (ΕΔΕΜ): Σηφάκης Ιάκωβος

Ένωση Κεντρώων: Κιρκικάκης Ιωάννης, Μαρτίνος Παντελής.

Εργατικό Επαναστατικό Κόμμα ΕΕΚ – Τροτσκιστές: Κοζυράκη Ειρήνη

ΚΚΕ (μ-λ): Γκολέμη Ιωάννα, Δρακάκης Αντώνης, Μπαμπαλετάκη Αικατερίνη, Παξιμαδάκη Καλλιόπη, Παπαδοπούλου Ελένη, Σπανάκης Γιώργος.

Οργάνωση Κομμουνιστών Διεθνιστών Ελλάδος: Φουφουδάκης Γιάννης

Τελεία: Αγγέλη Ειρήνη, Μπάλη Μαρία, Παντουβάκης Χαράλαμπος.

ΝΟΜΟΣ ΛΑΣΙΘΙΟΥ

Νέα Δημοκρατία: Βλάσση Ελένη, Κουνενός Γιάννης, Μαυρικάκης Βαγγέλης, Πλακιωτάκης Γιάννης.

ΣΥΡΙΖΑ: Δερμιτζάκης Κώστας, Δερμιτζάκης Δημήτρης, Θραψανιώτης Μανόλης, Μπιτσάκης Μιχάλης.

ΠΑΣΟΚ: Ανδρουλακη Αναστασία, Αντωνακης Γεώργιος, Παπαγρηγόρη Βασιλική.

ΚΚΕ: Θεοδώρου Γιώργος, Καράμπελλα Σταυρούλα, Κοτσιφάκη Μαρία, Σιμεωνίδης Σίμος.

ΑΝ.ΕΛ.: Καρατέρη Παρασκευή, Μουτάκης Λεωνίδας, Σκορδίλη Μαρία, Φραγκιαδάκης Νικόλαος.

Χρυσή Αυγή: Καραβοστασίτης Στυλιανός, Συκιωτάκης Ιωάννης, Φλεβαράκη Μαρία.

Ποτάμι: Εικοσιπεντάκης Φάνης, Περράκης Αναστάσιος.

ΚΙ.ΔΗ.ΣΟ.: Γιαλίτη Κακουράκη Δέσποινα, Ζήβας Κώστας, Μηλιός Σήφης, Χριστοδουλάκης Παύλος.

Πράσινοι – Δημοκρατική Αριστερά: Θεοδωρόπουλος Χρήστος, Σαριδάκης Αντώνης.

ΑΝΤΑΡΣΥΑ: Αλέξης Νικόλαος, Παϋσανίδου Ελένη.

ΛΑ.Ο.Σ.: Κοκκάλη Αναστασία, Μιχελάκης Νικόλαος, Φιλιππάκη Βικτωρία.

Ένωση Κεντρώων: Καλαμάρα Ευαγγελία, Λαμπίρης Θεόφιλος.

ΚΚΕ μ-λ: Δελόγκος Θεόδωρος

Τελεία: Πολυσάκη Δήμητρα

ΝΟΜΟΣ ΡΕΘΥΜΝΗΣ

Νέα Δημοκρατία: Δανδουλάκης Κωνσταντίνος, Καλλιονάκης Εμμανουήλ, Κεφαλογιάννης Γιάννης, Παπαδάκη Αγγελική.

ΣΥΡΙΖΑ: Αναγνωστάκη Ισμήνη, Λουλούδης Ηλίας, Μαυρογιάννης Μανώλης, Ξανθός Αντρέας.

ΠΑΣΟΚ: Βουκάλης Σήφης, Λίτινας Γιάννης, Μαθιουλάκη Κατερίνα, Μαρκάκης Νεκτάριος.

KKE: Αγγελογιαννάκης Βαγγέλης, Δακανάλη Ιωάννα, Μανουσάκης Νίκος, Μανουσογιάννης Μανούσος.

ΑΝ.ΕΛ.: Νεκτάριος Μουμουτζής, Μανώλης Βαρούχας, Κώστας Παρασύρης, Νίκος Σιλιγάρδος.

Χρυσή Αυγή: Αγγελάκης Νεκτάριος, Λυραντωνάκης Πέτρος, Μυριδάκη Γεωργία, Στεφανοπούλου Ζαχαρούλα.

Ποτάμι: Βάσω Γ. Λίπα, Νικόλαος Α. Μολδοβανίδης, Μανώλης Ι. Μοσχονάς, Σουβατζή Α. Αναστασία.

ΚΙ.ΔΗ.ΣΟ.: Αλη Χαγκ, Ματίνα Βολτυράκη – Χατζάκη, Μαρία Γύπαρη, Μύρων Σκουλάς.

Πράσινοι – Δημοκρατική Αριστερά: Βαγγέλης Βερυκάκης, Νεκταρία Πατάτα, Αποστόλης Αποστολάκης.

Τελεία: Τσικινά Άννα

ΝΟΜΟΣ ΧΑΝΙΩΝ

Νέα Δημοκρατία: Βιρβιδάκης Κυριάκος, Βολουδάκης Μανούσος, Γκίζας Σταύρος, Μαρκογιαννάκης Χρήστος, Στασσινού Χριστίνα-Ελβίρα, Τσαμουρτζή-Κονταξάκη Ευαγγελία.

ΣΥΡΙΖΑ: Βαγιωνάκη Βάλια, Διάκος Κωνσταντίνος, Μπαλωμενάκης Αντώνης, Παπανδρέου Ανδρέας, Πολάκης Παύλος, Σταθάκης Γιώργος.

ΠΑΣΟΚ: Καβελάκης Βασίλης, Κοτσιφάκης Γιώργος, Κουρτάκης Γιάννης, Παπαδάκης Πέτρος, Πούλακας Γιώργος, Νικολαίδης Αλκίνοος.

Κ.Κ.Ε.: Κουμάκη Αλεξία, Βουρλάκης Νίκος, Λουτσέτης Χαράλαμπος, Μαρινάκης Αλέξανδρος, Μελισσάκης Νικήτας, Ρηγανάκος Φώτης.

ΑΝ.ΕΛ: Αλεξάκης Μιχάλης, Γύπαρης Κωνσταντίνος, Καπαρουδάκης Παντελεήμων, Σαπουνάκης Παναγιώτης, Χριστουλάκης Θεόφιλος, Ψαράκη-Ποποδάκη Ιωάννα.

Χρυσή Αυγή: Αλεξανδράκη Μαρια, Γαρμπιδάκης Νίκος, Μαμωνα Αναστασία, Σταθάκης Δημήτρης, Κοτρωνάκης Κωνσταντίνος.

Ποτάμι: Θεοδωράκης Σταύρος, Μανουσάκη Δάφνη, Μαρακάκης Γιώργος, Νικολούδης Εμμανουήλ, Σηφοδασκαλάκης Εμμανουήλ, Φτυλιτάκη Νίκη.

ΚΙ.ΔΗ.ΣΟ.: Ζεκάκη Σγουρομάλλη Σοφία, Μαρακάκης Ιωάννης, Πολιουδάκης Γιώργος, Σαμιωτάκης Αντώνης, Σημαντηράκη Αριστέα, Χαλακατεβάκης Ηλίας.

Πράσινοι – Δημοκρατική Αριστερά: Καστρινάκη Ζαχαρένια, Μπονατάκης Μιχάλης, Σκουλά Μελπομένη, Τζωρτζάκης Κωνσταντίνος.

ΑΝΤΑΡΣΥΑ: Γαλανάκης Χρήστος, Δινοπούλου Βαΐα, Καλιτσουνάκη Μαρία, Μπέλμπας Χρήστος, Πιαγκαλάκης Γιώργος, Ρίζος Σεραφείμ.

ΛΑ.Ο.Σ: Βλαμάκης Στέλιος, Βλαστάρη Αγγελική, Δρακωνάκης Γιώργος, Ράλλη Ισμήνη, Φραγκιαδάκη-Κουτουλάκη Άννα, Χαιρετάκης Ζαχαρίας.

Ένωση Δημοκρατικής Εθνικής Μεταρρύθμισης (ΕΔΕΜ): Μαντέλης Διόνυσος

Ένωση Κεντρώων: Γιουρμετάκης Γεώργιος, Μανιμανάκης Αλέξανδρος, Μεντεσίδου Ερασμία, Νικολάου Σοφία.

ΚΚΕ μ-λ: Αρχολέων Αρτέμης, Κοκολαντωνάκης Νεκτάριος, Νταμαδάκης Χρήστος, Ριτζάκης Μανούσος, Χαρτζουλάκης Ιωάννης.

Οργάνωση Κομμουνιστών Διεθνιστών Ελλάδας: Κουκουβιτάκης Ευστράτιος

Τελεία: Κορωνάκης Νίκος, Μητσοτάκης Εμμανουήλ.